Sběr a přenos dat - A5M38SPD

Kredity 4
Semestry letní
Zakončení klasifikovaný zápočet
Jazyk výuky čeština
Rozsah výuky 3P+1L
Anotace
Posluchači se seznámí s technologiemi využívanými pro sběr a přenos dat v různých třídách aplikací, typických pro oblast automatizace budov. Jedná se o aplikace v oblasti řízení základních technologií budov (např. HVAC), domácí automatizace, sběru dat z měřičů médií (elektřina, voda, plyn), bezpečnostní systémy (např. protipožární), zabezpečovací systémy (detekce a evidence pohybu osob). Pozornost je věnována především distribuovaným systémům, a to jak klasickým využívajícím metalická vedení (BACnet, LON, EIB, Mbus, Ethernet), tak moderním rádiovým systémům (např. ZigBee, WiFi). Důraz je kladen na porozumění základních principů a zejména omezení jednotlivých technologií.
UPOZORNĚNÍ:
Předmět není určen pro absolventy bakalářských programů "Kybernetika a měření" a Kybernetika a robotika".
Cíle studia
Žádná data.
Osnovy přednášek
1. Úvod, kategorizace SPD (sběr a přenos dat) systémů.
2. Metalické,optické a bezdrátové fyzické médium, typy, vlastnosti, aplikační parametry, porovnání.
3. Centralizované a distribuované SPD systémy, vlastnosti, přednosti a nedostatky v různých třídách aplikací, Inteligentní transducer (senzor/akční člen), jeho struktura, možnosti, standard IEEE 1451.
4. Kategorizace aplikací SPD systémů (řídicí systémy, sběry dat z měřičů odběru médií, ovládání osvětlení, přístupové systémy, zabezpečovací a kamerové systémy ..).
5. Model ISO/OSI, funkce vrstev, typy datových přenosů, sdílení kapacity kanálu, propojování distribuovaných systémů, modely Server-Klient, Producent-Konzument, koncepce VFD (Virtual Field Device) a jeho využití v SPD systémech.
6. Základní prostředky SPD - analogová rozhraní, rozhraní EIA-232, EIA422, EIA-423, EIA-485; průmyslové distribuované systémy X počítačové sítě - charakteristika, rozdíly, typické aplikace.
7. Počítačové sítě (především IEEE 802.3) v SPD systémech budov, vlastnosti, funkce aktivních prvků a jejich využití pro zajištění deterministického chování systému, specifické protokoly.
8. Bezdrátové SPD systémy (WiFi, ZigBee, RFID), vlastnosti, aplikační parametry, omezení pro jednotlivé třídy aplikací.
9. Distribuované systémy řízení budov (KNX/EIB, BACNET, LON).
10. Distribuované systémy sběru dat z médií (M-Bus, DLMS), systémy pro řízení osvětlení (DALI).
11. Přístupové, zabezpečovací a kamerové systémy.
12. Modemy (PSTN, GSM, PLC, rádiové), princip funkce, využití v SPD systémech, praktická omezení pro jednotlivé třídy aplikací.
13. SPD systémy v průmyslovém prostředí, praktické poznatky pro instalaci a provoz, elektromagnetická kompatibilita.
Osnovy cvičení
Žádná data.
Literatura
1. Haasz, V., Roztočil, J., Novák, J.: Číslicové měřicí systémy. Monografie ČVUT, Praha 2000
2. Kocourek, P., Novák, J.: Přenos informace. Skripta ČVUT FEL, Praha 2006
3. Merz, H., Hansemann, T., Hübner, Ch.: Automatizované systémy budov, Grada 2009
Požadavky
V průběhu semestru vypracují studenti odbornou studii na zvolené téma, kterou obhájí před svými kolegy. Povinně se zúčastní minimálně dvou exkurzí spojených s prezentací zajímavých technologií moderních budov.
Požadavky k zápočtovému testu jsou totožné s tématy uvedenými v osnově přednášek.
Klasifikovaný zápočet bude udělen na základě obhájení odborné studie (40 % vliv na hodnocení) a na základě zápočtového testu (60 % vliv na hodnocení).