B0B35LSP - Logické systémy a procesory (pro OI a KyR)
Pro program Otevřená informatika a Kybernetika a Robotika
Předmět je úvodem do oblasti základních hardwarových struktur výpočetních prostředků, jejich návrhu a architektury. Podává přehled o možnostech provádění operací s daty na úrovni hardwaru a o tvorbě vestavěných procesorových systémů s perifériemi na moderních programovatelných logických obvodech FPGA.
Odkazy
- Důležité návody a programy k instalaci najdete na http://dcenet.felk.cvut.cz/edu/fpga/
- Zadané úlohy a jejich odevzdání https://dcenet.felk.cvut.cz/fpga/
================================
***Pátek 29.5.2020 bude cvičení/konzultace s výkladem automatů, jeden máte ve 3. úloze, opět od 12:45 v místnosti KN-E-23.
Změna na pátek se provedla na žádost Vašich kolegů, protože ve čtvrtek 28.5. se údajně píše velká zkoušková písemka.
Účast je opět dobrovolná.Cvičení/konzultace čtvrtky 21.5., 14.5.2020 od 12:45 dále byly v místnosti KN-E-23. Účast na cvičení je dobrovolná.
Zajištění vzdálené výuky
1/ Všech 11 posluchačů předmětu dostalo zapůjčené vývojové FPGA desky DE2-115, aby mohlo pracovat doma.
2/ Všichni studenti dostali možnost nahrávat svá řešení na DCENET (https://dcenet.felk.cvut.cz/fpga/ dostupné přes FelId login. kde existuje již z minulých let systém pro podporu vzdálené výuky. Učitel jim je vyhodnotí.
3/ Byla vytvořena skupina Predmet-B0B35LSP na celofakultně podporovaném nástroji Teams (https://ist.cvut.cz/nase-sluzby/microsoft-teams/)
4/ Předmět LSP má již z minula (projekt OPPA) některé online kurzy určené k vzdálené výuce na veřejně přístupné stránce: http://dcenet.felk.cvut.cz/edu/fpga/navody.aspx
5/ V létě 2019 vznikl nový 89 stránkový výukový materiál (existuje v české i v anglické verzi) se 20 řešenými příklady a 10 dalšími k domácímu procvičení, které by si studenti měli sami doma vyřešit, viz
http://dcenet.felk.cvut.cz/edu/fpga/doc/CircuitDesignWithVHDL_dataflow_and_structural_cz_V11.pdf
6/ Na stránce DCENET se nachází skvělá učebnice Pedroniho, uvolněná pouze ke studijním účelům, která nahradí první dvě třetiny přednášek.
Podmínky zápočtu
Zápočet se udělí každému, kdo získá alespoň 25 bodů z 50 možných. Ve školním roce 2019/20 budou zadané 4 úlohy menšího rozsahu. Všechny se řeší individuálně.
- Úloha 1. - 6 bodů - maják s morseovkou coby rozcvička, většina návrhu bude vysvětlena a udělána na cvičení - deadline prodlužuji do konce dubna.
- Úloha 2. - 10 bodů - Nálepka o rozměru 320x240. K úloze existuje podrobný návod - její deadline prodlužuji do konce dubna.
- Úloha 3. - až 30 bodů - Video přepínač dvou VGA signálů řízený konečným automatem - do konce zápočtového týdne. Na webu DCENET je již zadání třetí úlohy, kteoru možno řešit i na LCD displeji.
- *** Úloha 4. se kvůli virovým omezením zcela ruší, zvýšilo se bodování 3. úlohy.
- Prémie 4 bodů pro každého, kdo bude mít 100% docházku na všechna povinná cvičení, +2 body, bude-li mu chybět jen jedno povinné cvičení, jinak 0. Korona-stav ji uděluje všem, kdo odevzdají všechny tři úlohy:-)
Poznámky:- Popisy zadání a podpůrné zdrojové kódy najdete na https://dcenet.felk.cvut.cz/fpga/ (login před FelId)
- Body a termíny, které vidíte zde, jsou mandatorní. Pokud někde najdete jiné bodování, jde o zapomenuté pozůstatky z loňska, již neplatné
- Každou úlohu je nutné odevzdat v elektronické formě (tj. zdrojový kód pro případné debaty ohledně plagiátů) a současně ji předvést cvičícímu, který Vaše řešení ohodnotí.
- U úlohy odevzdané po termínu se bodové hodnocení snižuje o 5 bodů za každý započatý týden.
Podmínky ke zkoušce v roce 2019/20
Známka se udělí podle tabulky na základě součtu bodů ze cvičení a ze zkoušky:
- A - 90 bodů a více
- B - 80 – 89,5 bodů
- C - 70 – 79,5 bodů
- D - 60 – 69,5 bodů
- E - 50 – 59,5 bodů
- F - méně než 50 bodů
Poznámky:
1) Otázky v písemné části zkoušky budou hodnocené celkem až 60 body, aby dostali šanci i ti, kterým se nezdaří praktické návrhy obvodů.
2) Otázky budou rozdělené do dvou bloků - základní a pokročilá téma. Pokud někdo získá z nějakého bloku méně než polovinu bodů, výsledná známka se mu snižuje o stupeň. Pokud nedosáhne poloviny v obou, pak o dva stupně. Naučit se méně než půlku, to není žádným předpokladem pro příznivé hodnocení. Známku lze samozřejmě odmítnout a přijít si příště.
Upozornění: K písemné zkoušce musí všichni. Výjimky se neosvědčily.
Naposledy změněno: Úterý, 18. února 2020, 14.00